Na specjalności Spawalnictwo i Techniki Łączenia student poznaje technologię łączenia elementów maszyn, urządzeń i konstrukcji wytworzonych z metali i ich stopów oraz tworzyw ceramicznych, polimerowych i kompozytowych.
Student zdobywa umiejętność właściwego doboru materiałów na konstrukcje spawane, zgrzewane, lutowane i klejone oraz projektowania technologii spawania z uwzględnieniem wymogów stawianych przez normy oraz przepisy międzynarodowych i krajowych instytucji nadzorujących. Absolwent specjalności posiada wiedzę w zakresie spawalności tworzyw metalicznych i niemetalicznych oraz nowoczesnych materiałów w konstrukcjach spawanych. Zna metody komputerowego wspomagania procesów technologicznych, szczególnie systemów komputerowego wspomagania projektowania, wytwarzania i kontroli jakości konstrukcji spawanych. Posiada znajomość nowoczesnych urządzeń i aparatury spawalniczej oraz problematyki jakości i efektywności produkcji konstrukcji spawanych, jak również pewnie porusza się w problematyce automatyzacji i robotyzacji spawalniczych procesów wytwarzania.
Potrafi zorganizować kompletną służbę spawalniczą w zakładzie produkcyjnym i remontowym każdej wielkości i potrafi kierować tą służbą w całości lub poszczególnych jej działach (projektowo – konstrukcyjnym, technologicznym, kontroli jakości i badań rozwojowych)